fbpx Skip to main content

Hvor meget skal jeg betale i depositum og forudbetalt husleje?

Når du har underskrevet lejekontrakten, skal du indbetale depositum svarende til 2 mdrs. husleje.

Der opkræves ikke forudbetalt husleje for den sidste måned i lejemålet.

Depositum er bl.a. til dækning af eventuelle udgifter ifm. istandsættelse ved fraflytning.

Du har mulighed for at læse mere om reglerne for depositum og forudbetalt husleje, i Lejeloven §34.

Leave a Reply