Området
Bo tæt på naturen – og tæt på København
Plushusene i Ballerup ligger ved Sømosen i et grønt område på grænsen mellem Ballerup og Herlev. Her bor du tæt på både natur, byliv og hverdagens mange tilbud – og samtidig med gode forbindelser til København.
Området ligger tæt på DTU Campus og er udviklet med fokus på at skabe forbindelser mellem boliger, natur og studiemiljø. Stier og grønne områder binder kvarteret sammen og giver gode muligheder for at komme rundt til fods og på cykel.
Området
Tæt på det vigtige
- gode indkøbsmuligheder
- skole, pasningstilbud, uddannelsessteder
- bus stop og stationer
- lokale og regionale stisystemer
- natur
- fritids- og kulturtilbud

August 2025
Naturen lige uden for døren
Sømosen er nærmeste nabo og et oplagt sted til gå-, løbe- og cykelture. Turen rundt om mosen kan klares på omkring 20 minutter i rask tempo, og områdets mange stier gør det nemt at bruge naturen som en del af hverdagen.
Ikke langt fra Plushusene ligger også Egebjergene, som er en del af Hareskovene. Her finder du skov, sø- og moseområder samt et aktivitetsområde med blandt andet bålsteder og en afmærket motionsrute. I Ballerup ligger desuden Pederstrup landsby og Grantoftegaard med dyr, natur og aktiviteter for både børn og voksne.
Alt det, du skal bruge i hverdagen
Fra Plushusene er der kort afstand til dagligvarebutikker og shopping i blandt andet Lautrup Centret, Ballerup Centret, Skovlunde Centret og BIG Shopping i Herlev.
I nærområdet finder du også daginstitutioner, skoler og ungdomsuddannelser. Ballerup byder samtidig på et stort udvalg af fritids- og kulturtilbud med blandt andet bibliotek, biograf, teater, musik og et aktivt foreningsliv.
Er du til sport og bevægelse, er der også mange muligheder med blandt andet svømmehal, fodbold, atletik, tennis, golf og Ballerup Super Arena.
Nemt til og fra Ballerup
Det er nemt at komme rundt både med cykel, offentlig transport og bil. Der er busforbindelser i gåafstand, og Ballerup, Herlev, Skovlunde og Malmparken stationer ligger inden for kort afstand.
Fra Ballerup og Herlev Station kan du komme til København H på omkring en halv time, og områdets mange stier giver gode muligheder for at tage cyklen til arbejde og hverdagens gøremål. I bil er der desuden hurtig adgang til de større veje omkring Ballerup.
Mere tid til livet
Når transporten er kort, naturen ligger lige uden for døren, og hverdagens behov er tæt på, bliver der mere overskud til familie, fritidsinteresser og fællesskab. Det er netop den balance, Plushusene er skabt til.











